Back Cover
Odlomak

Frantumalja

Jedno od neizbežnih pitanja u malobrojnim intervjuima koje je tajnovita spisateljica dala jeste upravo – ko je Elena Ferante?
Odgovor pruža Frantumalja, knjiga koja se sastoji od pisama, eseja i intervjua nastalih u periodu 1991–2016. Ferante – spisateljica, žena, Italijanka, majka, ćerka, prijateljica, političko biće – iskreno i bez zadrške govori o stvarima koje su bitne, jezikom i stilom koji nas je očarao u njenim knjigama.

990,00 RSD

Frantumalja nas vodi za radni sto Elene Ferante i omogućava nam da zavirimo u fioke iz kojih su izašli njeni romani. Sastavljena od pisama, eseja i intervjua u periodu 1991–2016, ova knjiga je jedinstven prikaz autorke koja otelotvoruje apsolutnu strast za pisanjem.

Ferante odgovara na mnoga pitanja koja su joj čitaoci postavljali. Govori o tome zašto je odlučila da se drži po strani i pusti da njene knjige žive nezavisno od nje. Govori o strepnji nad procesom u kome roman postaje film. Govori o radosti i teškoćama pisanja, o agoniji onih koji napišu priču a onda je smatraju nedovoljno dobrom. Govori i o psihoanalizi, o gradovima u kojima je živela, o majčinstvu, o feminizmu i o svom detinjstvu kao skladištu sećanja, utisaka i fantazija. Rezultat je živopisan i intiman autoportret spisateljice na delu.

Autor
Prevodilac
Dizajner
Broj strana

417

Pismo

latinica

Povez

mek

Format

14 x 20 cm

Godina

2021.

ISBN

978-86-80830-63-6

Elena Ferante

Ne može se tačno reći ko je Elena Ferante (Elena Ferrante), osoba koju književni kritičari s različitih strana sveta smatraju najznačajnijim savremenim italijanskim piscem. Elena Ferante je, i to je jedino pouzdano, autor knjiga koje potpisuje. Da li je reč o spisateljici, piscu ili grupi autora, teško je reći, budući da je identitet skriven. Zato izdavač nudi malo toga o autorki: da je rođena 1943. godine u Napulju i da je majka. Sve ostalo su samo pretpostavke izvučene iz njenog dela. U retkim intervjuima putem elektronske pošte, Elena Ferante govori o samoočuvanju i odsustvu želje da se prepusti novinarskim igrama jer one navode pisce da se ponašaju onako kako čitaoci od njih očekuju.

Objavila je nekoliko romana, među kojima su Dani napuštenosti i Mračna kći, a potom i četvorotomni ciklus Napuljskih romana koji joj je doneo veliku svetsku slavu. Prvi tom iz ciklusa, L’amica geniale (Moja genijalna prijateljica), objavljen je 2011; godinu dana kasnije drugi, Storia del nuovo cognome (Priča o novom prezimenu); 2013. treći deo, Storia di chi fugge e di chi resta (Priča o onima koji odlaze i onima koji ostaju) i naposletku, 2014, Storia della bambina perduta (Priča o izgubljenoj devojčici).

Njen poslednji roman Lažljivi život odraslih izašao je 2019. godine u Italiji, a svetsku premijeru dočekao je 1. septembra 2020.

Magazin Time uvrstio je 2016. godine Elenu Ferante među 100 najuticajnijih osoba na svetu.

Kritika

Frantumalja pruža priliku da se razmotri čudno, sablasno prisustvo Elene Ferante u svetu književnosti.“
— The New York Times Book Review

„Ova knjiga, najprimamljivija onima koji su već čitali Elenu Ferante, poslastica je i za pisce, ljubitelje književnosti i stvaraoce svih vrsta.“
— Booklist

„Ovo je fascinantna knjiga… Povremeno uvlači čitaoce jednako kao izvanredne priče ove autorke i dotiče uznemirujuća unutrašnja pitanja istom sirovom snagom.“
— The Guardian

Frantumalja sadrži izvrsne pasuse književne kritike, feminističke teorije, studija filma, sociologije i filozofije. Poneseni Eleninom kritičkom mišlju, zaboravljamo glasine o njenom identitetu.“
— The Sunday Times

Možda bi vas zanimalo